Idaho Chess Association
Logo
Upcoming Events
Southern Idaho Open (Nov 12)
Western Idaho Open (Dec 10-11)
Idaho Closed (Feb 18-20)
Logo

Calendar
About Us
Join Us
Online Registration
Results
Champions
History
Where to Play
Kidscorner
Volunteer
Want Ads

Official Publication:

(Mailing Status)

Links
Facebook
Twitter
Problem of the Day
Contact Us

2007 Idaho Scholastic Novice Championship
(January 20, Boise, ID)

Crosstable Flyer


The second annual Idaho Scholastic Novice Chess Championship was held at Cynthia Mann Elementary School on Saturday, January 20, 2007. Eighty-one (81) students took part in the event. The above Crosstable details the complete results of the event on the individual level. Below is a list of the Prize Winners (both Individuals and Teams) in tie-break order. For this tournament, the following order was used for tie-breaks: Modified Meidan, Solkoff, Cumulative, Opponent's Cumulative.

The tournament was Directed by Jeff Roland and Assisted by Isaac Barrett.

Team Awards (top 3 scores count, minimum of 2 players per team):

7-12 Section:
1st Place - Fairmont Jr. High (9.5 points)

4-6 Section:
1st Place - River Valley Elementary (12.5 points)
2nd Place - Pepper Ridge Elementary (10.0 points)
3rd Place - Washington Elementary (8.5 points)

K-3 Section:
1st Place - River Valley Elementary (12.0 points)
2nd Place - Riverside Community (11.0 points)
3rd Place - Washington Elementary (10.5 points)

Indivial Awards:

Grade 9:
1st Place - Renaud Boucher-Browning (5 points)
2nd Place - Josh Loya (1 point)

Grade 8:
1st Place - Rhonson Hoff (4 points)
2nd Place - Angelica Morales (2 points)
3rd Place - Sabrina Williamson (1 point)

Grade 7:
1st Place - Kirsten Way (3 points)
2nd Place - David Cortez (2.5 points)
3rd Place - Zach Balderston (2.5 points)

Grade 6:
1st Place - Baylen Hahn (4 points)
2nd Place - Zak Ketchum (2 points)
3rd Place - Scott Monroe (2 points)
4th Place - Isabelle Gregg (1 point)

Grade 5:
1st Place - Ryan Lee Murphy (5 points)
2nd Place - Chase Busacker (4 points)
3rd Place - Robert Sosin (3.5 points)
4th Place - Alex K. Thompson (3 points)
5th Place - Montana Bilger (3 points)

Grade 4:
1st Place - Madison Wilson (4 points)
2nd Place - Michael Freeman (3.5 points)
3rd Place - Andrew Clegg (3 points)
4th Place - Griffin Moeser (3 points)
5th Place - Miranda Ellis (3 points)

Grade 3:
1st Place - Evan Johnson (4.5 points)
2nd Place - Kirk Chapman (3.5 points)
3rd Place - Annelle Congdon (3.5 points)
4th Place - Drew Boice (3 points)
5th Place - Gavin McCaw (3 points)

Grade 2:
1st Place - Brayden Riley (4 points)
2nd Place - Jared Watts (4 points)
3rd PLace - Trenten Gracida (4 points)
4th Place - Kurt McDaniel (3 points)
5th Place - Geneve Lau (3 points)

Grade 1:
1st Place - Spencer Pitkin (3.5 points)
2nd Place - Thomas Konrath (3.5 points)
3rd Place - Andrew Meyer (3 points)
4th Place - Carter Johnson (3 points)
5th Place - Mitchell Kees (2.5 points)

Grade K:
1st Place - Wayne Ebenroth Jr. (4 points)
2nd Place - Katie Rodeghiero (2.5 points)
3rd Place - Vinny Johncox (2 points)